You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Mehmet TEMEL

Başkan


Hakkında
1947 yılında Kilis'te doğdu. İlköğrenimini 1959'da, ortaöğrenimini 1965'te Kilis'te tamamladı. 1969 yılında Ankara Erkek Teknik Yüksek Öğretmen Okulu Metal İşleri Bölümünden mezun oldu.

Meslek hayatına 1969 yılında Muş Erkek Sanat Enstitüsünde Metal İşleri Bölümü atölye ve meslek dersleri stajyer öğretmeni olarak başladı. Sonra Aksaray ve Van Endüstri Meslek liselerinde müdürlük yaptı. 1976 yılında Millî Eğitim Bakanlığı merkez teşkilatında Etüt ve Programlama Dairesi Başkanlığında Şube Müdürlüğü, Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğünde şube ve birim müdürlükleri görevlerinde bulundu. 1979-1984 yılları arasında Yüksek Teknik Öğretim Okulu Müdür Yardımcısı ve Müdür vekili, Çıraklık Eğitimi Genel Müdürlüğünde genel müdür yardımcısı ve Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Metal İşleri Bölümünde öğretim görevlisi olarak görev yaptı.

1983-1985 yılları arasında Balıkesir 100. Yıl Teknik Lisesi, Endüstri Meslek Lisesi ve Çıraklık Eğitimi Merkezi Müdürlüğü yaptı. Millî Eğitim Bakanlığı Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğünde Daire Başkanı (1985) ve Genel Müdür Yardımcısı (1989) olarak görevlendirildi. Genel Müdürlükteki görevini yürütürken 1992-1994 yılları arasında Talim ve Terbiye Kurulu Üyeliği yaptı. Kurul üyeliği ile birlikte bir süre Talim ve Terbiye Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. 1994 yılında Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü'ne Genel Müdür olarak atandı. 1995 yılında Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevine getirildi. 1999 yılında Millî Güvenlik Akademisini bitirdi. 1999 ve 2007-2008 yıllarında arasında Millî Eğitim Bakanlığında Müsteşar V. olarak görev yaptı.

İrlanda Dublin'de Thrinity College'da mesleki ve teknik eğitim yönetimi konusunda 3 aylık bir eğitim programına katıldı. Amerika, Almanya, İngiltere, İsviçre, Japonya, Güney Kore, Libya, Etiyopya ve diğer bazı ülkelerde mesleki ve teknik eğitim alanında inceleme ve eğitim çalışmalarında bulundu. Uluslararası toplantı ve konferanslara katıldı. 1992 yılında Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te yapılan Türk Cumhuriyetleri ve Akraba Türk Toplulukları 2. Eğitim Bakanları Konferansına Talim ve Terbiye Kurulu üyesi olarak katıldı. Konferansın sonuç bildirisinin yazımında görev aldı.

Millî Eğitim Bakanlığı'ndan Müsteşar Yardımcısı olarak kendi isteğiyle emekli oldu. İleri Kaynak teknolojileri temel ders kitabının yazımını üstlendi. İngilizce bilmektedir, iki çocuk sahibidir.