Çağdaş uygarlık yolundaki yürüyüşümüzün sembolü, millet egemenliğine dayanan demokrasimixin ve cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı gün oşan 23 Nisan'ı cennet vatanımızın aydınlık geleceğinin sahibi ve teminatı çocuklarımıza hediye eden Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve İstiklal Savaşımızın tüm kahramanlarını saygı, minnet ve şükranla anıyor 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı sevgiyle, gururla ve coşkuyla kutluyoruz.

Devamını Oku

Ankara Üniversitesi mezunları öğretim üye ve görevlileri ile öğrencileri arasında dayanışmayı sağlamak, sorunlarıyla ilgilenip çözümlenmesinde yardımcı olmak, her türlü bilimsel, teknik, toplumsal, kültürel, ekonomik konuları izleyerek bu alanlarda çalışan başka dernek, vakıf, öbür kurum ve kuruluşlarla üniversitelerle işbirliğinde bulunmak, gerektiğinde birlikte çalışmalar sürdürmek, bu yollarda gençliğin Türk Devrimi ve Atatürk ilkeleri bağlamında yetişmesine katkı vererek Türkiye’nin her yönden gelişip kalkınmasına hizmet etmek amacıyla çalışmalarını yürüten Ankara Üniversiteliler Derneği Başkanı Prof.Dr Günal Akbay, Yönetim Kurulu Üyeleri Yekta Güngör Özden ve Mükerrem Arslan Vakfımızı ziyaret etti. Yönetim Kurulu Başkanımız A.Remzi Sezgin ile Başkan Yardımcılarımız Mehmet Temel ve Talat Bulut'la bir araya gelen heyetler millî eğitimimizle ilgili güncel konular ve iki kurum tarafından yürütülen faaliyetler hakkında görüş alışverişinde bulundular.

Devamını Oku

9 Mart 2019 Cumartesi günü MEV Koleji Özel Ankara Okulları'nda gerçekleştirilen “MEV INTERNATIONAL EDUCATION CONFERENCE” bu yıl MEV Koleji Özel Okulları’nın yabancı dil politikasından hareketle “ Great Expectations, Sharing a Vision and the Solutions” sloganı ve tüm Türkiye'den Cambridge Uluslararası Okulları ve Uluslararası okul adayı özel okulların kurucuları, genel müdürleri, okul müdürleri ve İngilizce öğretmenlerini içeren 250 kişilik davetli grubuyla  gerçekleştirildi. 

Konferans, okulumuz öğrencilerinin birbirinden renkli bale ve dans gösterileri ile başladı. Açılış konuşmasını yapan Milli Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı A. Remzi Sezgin, MEV Kolejinin yabancı dil vizyonuyla ilgili çalışmalardan bahsettiği konuşmasında İngilizce dil eğitiminin önemini vurguladı. Dilin bir ders veya ayrıcalık değil, yaşamın bir parçası olduğunu ifade eden Remzi Sezgin, MEV Koleji Özel Okullarında, öğrencilerimizi, kendilerini sadece ana dillerinde değil, farklı dillerde de rahatça ve doğru bir biçimde ifade edebilme becerisine sahip, dünya vatandaşı olmayı başarmış ve yaşam boyu öğrenen bireyler olarak yetiştirme hedefinde olduğumuzu vurguladı.

Konferansımızın değerli konuklarından Prof. Ralph Tabberer “Uluslararası Müfredat Programı” sistemi ile uluslararası okul sisteminde, gelecekteki beklentileri karşılamak, bulunacak ortak görüşler ve çözümler ile birlikte bu sistemin öğrencilerimize faydalı olmasını sağlamak amacıyla yeni kazanımlar konulu bir sunum gerçekleştirirken; yabancı dil eğitiminde yenilikçi fikir ve yöntemler konusunda da uluslararası İngilizce programının öğrencilerimizin akademik, sosyal gereksinimlerinin karşılanmasının yanı sıra iletişim becerileri, yaratıcılık, entelektüel merak, eleştirel düşünme, sosyal sorumluluk gibi temel 21. Yüzyıl becerileri geliştirmenin önemini vurguladı.

Konferansımızın bir diğer değerli konuğu olan eğitim-öğretim lideri Kathryn Joy ise, Cambridge müfredat programını katılımcılarla ile paylaşarak, program ile ilgili öğretmenlerin izleyeceği yöntemler konusunda önemli bilgiler verdi.  Kathryn Joy, aynı zamanda öğretmenlerin bu müfredat çerçevesinde öğrencilere vereceği kazanımlar, bu kazanımlar çerçevesinde öğrencilerin akademik, sosyal gereksinimleri ve 21 yüzyıl becerilerini geliştirmek için izlenecek yol haritasının ne olması gerektiği hakkında detaylı bir sunum gerçekleştirdi. Ayrıca öğretmenlerin öğretim metotlarını iyileştirmek adına yapılabilecek yenilikler ve meslekî gelişimlerini bu sistem içinde nasıl sürdürebilecekleri konusunda da bilgiler verdi.

Konferans programının son bölümünde ise MEV Koleji Özel Ankara Okulları öğrencilerinden oluşan 6 kişilik bir öğrenci grubu Ralph Tabberer ve Kathryn Joy moderatörlüğünde Cambridge Eğitim sistemi ve 21. Yüzyıl becerileri konulu bir panel gerçekleştirdi. Moderatörlerden ve farklı okullardan gelen öğretmenlerin gelen soruları büyük bir özgüven ile yanıtlayan öğrencilerimiz, sistemin kendileri kattıkları konusunda da fikirlerini sundular ve gelecek için planlarından bahsettiler. 

Milli Eğitim Vakfı’nın desteği, MEV Koleji Özel Ankara Okulları ve Cambridge University Press işbirliği ile düzenlenen MEV Uluslararası Eğitim Konferansı katılımcılarına günün anısına hediyeler ve katılım sertifikaları verildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Devamını Oku

25 Şubat 2019 tarihinde MEV Genel Merkezi'nde düzenlenen imza töreninde İzmir Bornova MEV Koleji eğitim kampüsü yapım işini üstlenen OR-HAN İnşaat Tic.San.Ltd.Şti ile sözleşme imzalandı. 

Törene yüklenici firma adına Halil Avcı, Vakfımız adına MYK Başkanı A.Remzi Sezgin, MYK Başkan Yardımcısı Mehmet Temel, Genel Müdür V. Funda Kahraman, Taşınmazlar ve Teknik Hizmetler Birimi Müdürü Tülay Akkurt ve Müdür Yardımcısı Fuat Akay katıldı.

İnşaatın, yer teslimini takiben 1 yıl içinde bitirilerek yeni MEV Koleji kampüsünün 2020-2021 eğitim-öğretim yılında hizmete açılması öngörülüyor.

Devamını Oku

Vakfımızın desteği ile Ankara ve İzmir’de MEV Koleji Özel Okulları bünyesinde 2011 yılından bu yana tüm Türkiye’den İngilizce, Almanca ve İspanyolca öğretmenlerinin katılımıyla gerçekleştirilen ‘Dil Öğrenimi ve Öğretimi’ (ELT/Daf) Konferanslarının “MEV International Education Conference” adı altında birleştirilerek bir konferanslar zinciri olarak yürütülmesi kararlaştırılmıştır.

Cambridge Uluslararası Müfredat Programı’nın 2018-2019 eğitim öğretim yılı itibariyle MEV Koleji Özel Okulları’nda öğrenci yetiştirme hedefleriyle paralel biçimde uygulanmaya başlanması nedeniyle, bu sene MEV Uluslararası Eğitim Konferansı “Uluslararası Müfredat Programı” ana içeriğiyle yürütülecektir.

09 Mart 2019 Cumartesi günü MEV Koleji Özel Ankara Okulları Konferans Salonunda gerçekleştirilecek ve Cambridge Uluslararası Müfredat Programı’na kayıtlı ve uygulamaya hazırlanan aday okulların öğretmenlerinin davet edildiği konferansta uzman konuşmacıların yapacağı sunumlar yer alacaktır.

Konferansımızın en önemli amacı, Ankara ve çevre illerde Cambridge Uluslararası Programını uygulayan okulların öğretmenlerinin bir araya gelerek tecrübelerini paylaşmaları ve Cambridge Üniversitesi standartlarına göre, eğitimde etkin öğretim becerileri kazandırılmasına yönelik sunumların yapılması ve konferansa katılacak olan tüm öğretmenlerimizin de uzman konuşmacıların uluslararası deneyimlerden faydalanarak yeni kazanımlar ortaya çıkarmalarıdır.

Akademik ve sosyal paylaşımın çok hızlı olduğu günümüzde dünya dili olan İngilizceyi kullanarak konuşmak, yazmak, okuduğunu ve duyduğunu anlamak bilgiye ulaşımı kolaylaştırmaktadır. Bu süreç İngilizce öğrenmenin önemini de arttırmaktadır. Uluslararası İngilizce programı, öğrencilerimizin akademik, sosyal gereksinimlerinin karşılanmasının yanı sıra iletişim becerileri, yaratıcılık, entelektüel merak, eleştirel düşünme, sosyal sorumluluk gibi temel 21. Yüzyıl becerilerini de geliştirmektedir.

Bu yıl, Prof. Ralph Tabberer ve Eğitim-Öğretim Lideri Kathryn Joy’un sunumlarıyla yer alacağı konferansa katılacak tüm öğretmenlerin öğretim metotlarını iyileştirmek adına yapılabilecek yenilikler ve meslekî gelişimlerini bu sistem içinde nasıl sürdürebilecekleri konusunda uzman konuşmacılardan bilgi almalarını sağlamak, konferansın bir diğer önemli amacıdır.

MEV Koleji Özel Okulları’nın dil politikasından hareketle konferansımızın bu seneki sloganı olarak belirlenen “Great Expectations, sharing a vision and solutions” ile vurgulanmak istenen; dilin bir ders veya ayrıcalık değil; yaşamın bir parçası olduğu bilinciyle öğrencilerimizi, kendilerini sadece ana dillerinde değil farklı dillerde de rahatça ve doğru bir biçimde ifade edebilme becerisine sahip, dünya vatandaşı olmayı başarmış ve yaşam boyu öğrenen bireyler olarak yetiştirmektir. Ayrıca, öğrencilerimizin “Uluslararası Müfredat Programı” ile uluslararası okul sisteminde, gelecekteki beklentilerini karşılamak, bulacağımız ortak görüşler ve çözümler ile Programın öğrencilerimiz için daha faydalı olmasını sağlamaktır.

Konferansla ilgili ayrıntılı tüm bilgiye buraya tıklayarak erişebilirsiniz.

Devamını Oku

Milli Eğitim Vakfı ailesi, 38. kuruluş yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde gerçekleştirilen törende Cumhuriyetimizin kurucusu, Ulu Önder, Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün manevî huzurundaydı.

Kurucularımız, Yönetim Kurulu üyelerimiz, yönetici ve personelimiz, Türkiye’nin farklı bölgelerinden bağışçılarımız, MEV Koleji öğretmenleri, velileri ve öğrencilerinden oluşan geniş bir heyetin katılımıyla gerçekleştirilen törende 500'ü aşkın kişi yer aldı. Saat 14.00’te başlayan törende, Ulu Önder Atatürk'ün mozolesi önünde saygı duruşunda bulunulmasının ardından Misak-i Milli Kulesi’ne geçen heyetimiz adına Yönetim Kurulu Başkanımız A.Remzi Sezgin Anıtkabir Özel Defteri'ne şu mesajı yazdı:

“Büyük Önder Atatürk,

Millî Eğitim Vakfı olarak, kuruluşumuzun 38’nci yılında kurucularımız, yöneticilerimiz, bağışçılarımız ve Cumhuriyeti emanet ettiğiniz gençliğimizle birlikte huzurunuzdayız.

Millî Eğitim Vakfı olarak, zât-ı âlinizin o güç koşullar altında temellerini atarak başlattığı millî eğitim hamlesini, bir yüce ülkü, bir kutlu görev kabul ederek, 38 yıldır aynı azim ve inançla faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. Bu uzun yolculuktaki gücümüzü ve kararlılığımızı her geçen gün daha çok yolumuzu aydınlatan, ’Cumhuriyeti biz kurduk onu yükseltecek ve sürdürecek sizlersiniz.’ sözünüzden almaktayız.

Millî Eğitim Vakfı olarak, demokratik, laik ve müreffeh Türkiye’yi kuracak; “fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür” nesiller yetiştirmek için tüm gayretimizle çalışmaya devam edeceğimize ve emanetinize sonsuza dek bağlı kalacağımıza huzurunuzda söz veriyoruz.

Manevî huzurunuzda saygıyla eğiliyoruz. Ruhunuz şâd olsun.”

Bu vesileyle bir kez daha vakfımıza katkı sağlayan tüm kurum ve kuruluşlara, hayırsever bağışçılarımıza, öğretmen ve çalışanlarımıza şükranlarımızı sunuyor, aramızdan ayrılanları rahmet ve minnetle anıyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Devamını Oku

Kurulduğumuz 1981 yılından bu yana, binlerce bağışçımızın değerli desteğiyle, ülkemizin dört bir yanında, çocuklarımızın ve gençlerimizin nitelikli eğitime ulaşabilmesi amacıyla 133 okul yaptırdık, on binlerce öğrencimize karşılıksız burs verdik ve tüm masraflarını karşılayarak yatılı okuttuk ve okutmaya devam ediyoruz.

İki milyar TL'ye yaklaşan bir kaynağı sayısız eserle millî eğitimimizin hizmetine sunduk, 3 büyükşehirde 4 örnek özel okul kampüsü yaptırarak binlerce öğrencimizi mezun ettik.İzmir Bornova, Gaziantep ve Mersin'de yaptıracağımız yepyeni MEV Koleji Eğitim Kampüsleri ile binlerce öğrencimizi de MEV Eğitim Kültürü ile tanıştırmak için güçlü adımlar atıyoruz.

38 yıldır vakfımız aracılığıyla millî eğitimimize katkı sağlayan değerli bağışçılarımıza, genel kurul üyelerimize, yönetici, personel ve öğretmenlerimize şükranlarımızı sunuyor, yaşayanlara sağlık ve esenlikler diliyor; aramızdan ayrılanları rahmet ve minnetle anıyoruz.

Devamını Oku

Ülkemizde millî eğitim hizmetlerinin geliştirilerek kalitesinin artırılması, eğitim yükünün paylaşılması, örnek okullar oluşturulması, yardıma ihtiyacı olan başarılı öğrencilerimizin desteklenmesi amacıyla büyük bir istek ve heyecanla çalışmalarını sürdüren Vakfımıza bağışta bulunan yüce gönüllü bağışçılarımızın ve yakınlarının, kuruluşundan itibaren katkıda bulunan yönetici ve personelimizden ebediyete intikal edenlerin ve yakınlarının azîz ruhlarına bağışlanmak üzere 15 Şubat 2019 Cuma günü, Ankara Bahçelievler Merkez Camii’nde Cuma namazını takiben Mevlid-i Şerif okutulacaktır.

Akrabalarına, dostlarına, sevenlerine ve halkımıza saygıyla duyurulur.

MİLLÎ EĞİTİM VAKFI

Devamını Oku

Yönetim Kurulu Başkanımız A.Remzi Sezgin, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Mehmet Temel, Yönetim Kurulu Üyemiz İbrahim Çoksak, Genel Müdür Vekilimiz Funda Kahraman, MEV Koleji Okul Müdürleri Yakup Erdoğan, Salih Özmen, İbrahim Uzun, Murat Zorluer, Neriman Öztürk, İbrahim Duman, Pınar Baydaş, Tülay Yazgan 30 Ocak-1 Şubat 2019 tarihleri arasında Türkiye Özel Okullar Derneği tarafından Antalya Belek’te düzenlenen “Eğitim ve Etik” temalı 18. Geleneksel Eğitim Sempozyumu'na katıldılar.

Milli Eğitim Bakanımız  Sayın Prof. Dr. Ziya Selçuk'un teşrifleriyle onurlandırdığı 18. GAES'te “Toplumda Çocukların Doğruluk, Dürüstlük ve Gerçeklik Algısının Korunması Açısından Sosyal Medya Okuryazarlığı, Eğitimde Etik Ekosistem Max Weber ve Eğitimci Ahlakı, Lise-Üniversite Arasında Etik, Okulda Etik İkilemler, Bugünün Gençleri Yarının Liderleri, Rekabet, Mali ve Hukuki Etik, Tasarım Odaklı Düşünme Destekli Etik Eğitim, STEM Öğretmenlerinin Kapsayıcı Eğitim Açısından Desteklenmesi, Dünden Bugüne Etik ve Eğitimdeki Rolü” gibi konulara ilişkin panel ve çalıştaylar düzenlenecek.

Devamını Oku

MEV Ailesinin Değerli Üyeleri,

Yeni bir yıla merhaba dediğimiz şu günlerde, siz değerli bağışçılarımızı, bursiyerlerimizi, öğretmenlerimizi, öğrencilerimizi ve tüm çalışanlarımızı en içten duygularla selamlıyor, 2019 yılının Millî Eğitim Camiasının her ferdine, milletimize ve tüm insanlığa barış, huzur, mutluluk ve başarılar getirmesini diliyorum.

2018 yılı vakfımız adına yine başarılarla ve gururla başladığımız projelerle geçti. Soma Maden Faciasında kaybettiğimiz madencilerimizin eğitim yaşına gelen çocuklarına 2017 yılında vermeye başladığımız MEV Eğitim Bursu desteğini sürdürdük ve bir nebze de olsa yaralarını sarabilmenin mutluluğunu yaşadık. Milli Eğitim Vakfı olarak MEV Koleji Özel Okullarında ücretsiz okuttuğumuz şehit ve gazi çocuklarımıza verdiğimiz ve vermeye devam ettiğimiz desteğin yanında, bu yetim yavrularımızın da geleceğe güvenle bakabilmelerinde katkımız olduysa ne mutlu bize.

Yönetim Kurulumuz hem devam eden projelerle ilgili hızlı sonuç alınabilmesi adına kararlar aldı, hem de ülkemiz ve millî eğitimimiz adına yepyeni kapılar açacak projeleri hayata geçirmeye başladı. Bildiğiniz gibi, Vakfımız 1991 yılında özel okullara kaliteli ve nitelikli eğitimde örnek olmak ve halkımızın tüm kesimlerinin en iyi eğitime, en iyi fizikî koşullarda hizmet sunmak amacıyla MEV Koleji Özel Okulları’nı kurmaya başladı ve ilk açılan okulumuz olan İzmir Güzelbahçe Eğitim Kampüsünden sonra Ankara Çayyolu, İstanbul Basınköy ve İstanbul Büyükçekmece’de yaptırdığı eğitim kampüsleriyle 3 büyükşehrimizde hizmet vermeye başladı.

Velilerimizden gelen yoğun talebi de göz önüne alan Yönetim Kurulumuz, MEV Koleji’nin nitelikli eğitimini tüm büyükşehirlerimize yayma ve insanlarımıza ulaştırma kararı aldı. Öncelikli olarak belirlenen büyükşehirlerimiz içinden İzmir (Bornova), Mersin (Toroslar) ve Gaziantep’te (Şahinbey) eğitim kampüslerimizin inşası için gerekli ve yeterli arsa teminini gerçekleştirerek projelendirme çalışmalarına başladı. Temel kazısı ve iksa işleri yapılan İzmir Bornova’daki eğitim kampüsümüzü ise Ocak ayında gerçekleştirilecek ihale sonucunda üst yapı çalışmalarını tamamlayarak en kısa sürede hizmete sunmayı amaçlıyoruz. Anaokulu, ilkokul, ortaokul, Anadolu lisesi ve fen lisesi kademelerinde hizmet verecek 3 yeni eğitim kampüsüyle Vakfımız, vakıf kültürüyle yetişecek vatan, millet, bayrak, Atatürk  sevdasıyla dolu, kaliteli eğitim almış, en az bir yabancı dili ana dili gibi konuşabilen, sosyal ve akademik hayatta başarılara koşan nice nesiller yetiştirebilmek ve 38. Yılında milli eğitimimize yaptığı katkıları büyük projelerle sürdürmek konusundaki açık gayretini bir kez daha gösterdi.

Bugüne kadar burs verdiğimiz 30 bine yakın bursiyerimizle ve MEV Koleji Özel Okullarından mezun olarak her alanda göğsümüzü kabartan başarılarıyla Vakfımızın sesi ve yüzü olan mezunlarımızla var olan iletişimimizi daha da kuvvetlendirmek adına çalışmalar yürütülmesi adına önemli projeler hayata geçirilmeye başlandı ve MEV Koleji Mezunları Derneği gerekli izinleri alarak çalışmalarına başladı.

MEV Koleji Özel Okullarında okuyan öğrencilerimiz 2018 yılında da bizleri akademik, sportif ve sosyal alanda elde ettikleri başarılarla gururlandırmaya devam ettiler. Nice uluslararası ve ulusal dereceyle göğsümüzü kabartan gençlerimiz, geleceğimizin teminatı ve güvencesi olduklarını her yıl olduğu gibi bu yıl da hepimize göstererek içimizi umutla doldurdular.

2018 yılında, bireysel ve kurumsal bağışçılarımızın desteğiyle okul ve öğretmenevlerinin ihtiyaçlarını gidermek için katkılarda bulunduk. Yepyeni hayırseverlerle tanıştık, vakfımızı tanıttık ve bu güzel insanların milli eğitim sevdalısı MEV Ailesine katılmalarına vesile olduk.

2018-2019 eğitim-öğretim yılının ilk döneminin neredeyse sonuna geldiğimiz bu günlerde tüm öğrenci, öğretmen, yönetici, çalışan ve velilerimize başarılarla dolu bir ikinci yarı yıl diliyor, yarının yapıcı ve yöneticileri olacak gençlerimize sevgilerimi, Vakfımıza olan desteğini her geçen gün artıran bağışçılarımıza saygı ve şükranlarımı sunuyor, bu yıl Ağustos ayında aramızdan ayrılan değerli dostum İhsan Özçukurlu’yu rahmetle anıyorum.

 

A.Remzi Sezgin

Millî Eğitim Vakfı

Merkez Yönetim Kurulu Başkanı

Devamını Oku