Vakfımızın, 5 Eylül’de gerçekleştirilen 40. Olağan Genel Kurulunda Genel Kurul Üyelerimizin oylarıyla seçilen Yönetim Kurulumuz Genel Merkezimizde ilk toplantısını gerçekleştirdi.

Gerçekleştirilen toplantıda gündem maddelerini ele alan Yönetim Kurulu Üyelerimiz Vakfımızın yeni Başkan ve Başkan Yardımcısını da belirlediler. Yönetim Kurulu Üyelerimizin gerçekleştirdiği oylamada, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran, Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçilirken; Mehmet Temel’in de Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olması kararlaştırıldı. 

 

Devamını Oku

Vakfımızın Mayıs ayı içerisinde yapılması planlanan ancak; İçişleri Bakanlığı’nın Pandemi önlemleri kapsamında ertelenen 40. Olağan Genel Kurul başarıyla tamamlandı.

Korona Virüsle mücadele kapsamında gerekli tüm önlemlerin alındığı Genel Kurul toplantısı 5 Eylül Cumartesi günü saat 10.00'da MEV Koleji Özel Ankara Okulları Lise Konferans salonunda gerçekleştirildi.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran, Milli Eğitim Bakanlığı bürokratları ve Genel Kurul üyelerimizin katılımlarıyla gerçekleşen toplantıda

Yönetim Kurulu üyeliklerine: Mustafa Safran, A.Remzi Sezgin, Güner Kurtuluş, Mehmet Temel, Talat Bulut, Metin Yaraman, Yusuf Büyük, Adnan Boyacı ve Hakkı Güngör seçilirken;

Denetim Kurulu üyeliklerine Aydın Özyar, Ahmet İnce ve Naim Durmaz seçildiler.

Devamını Oku

“ZAFER, ‘ZAFER BENİMDİR’ DİYEBİLENİNDİR! ”

Büyük Taaruzun 98. Yıl dönümünde,

Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, vatan toprağını kurtarmak için kanlarını, canlarını feda eden şehit ve gazilerimizi şükran ve rahmetle anıyor, 

30 Ağustos Zafer Bayramımız kutluyoruz ????

Devamını Oku

Öğrencilerimizin karne heyecanlarını okul koridorlarında yaşayacakları, arkadaşlarına ve öğretmenlerine kavuşacakları günlerin çok yakın olduğunu umuyor, tüm öğrenci ve öğretmenlerimize keyifli ve sağlıklı tatiller diliyoruz.

Devamını Oku

Son günlerde kimi basın-yayın kuruluşlarınının yaptığı haberlerde, gerekli araştırma ve doğrulama yapılmadan Ankara’da bir ortaokulun isminin değiştirilmesi ile ilgili isnatların tarafı olarak gerçeğe aykırı olarak vakfımız gösterilmiştir.


Söz konusu haber içeriklerinde; “Ankara Mamak’ta bulunan, eski adıyla Çiğiltepe Ortaokulu’nun isminin, Turhan Polat’ın Millî Eğitim Vakfı’na yaptığı bağış karşılığında silinerek yerine bağışçının adı olan Turhan Polat isminin verildiği” ifadelerine yer verilmiştir. Söz konusu  haberler gerçek dışı olup basit bir araştırma ile dahi gerçek dışı olduğu anlaşılabilecek niteliktedir. Vakfımıza Turhan Polat isimli kişi tarafından, bir okula adının verilmesi kaydıyla veya bir kayıt ve şart olmaksızın herhangi bir bağış yapılmamıştır. Dolayısıyla Vakfımıza bağış karşılığında söz konusu haberlerde geçen okulun isminin değiştirilmesi yönünde bir talep olmamış, vakfımızın da ilgili kurumlara böyle bir başvurusu ya da talebi bulunmamıştır.


Konuyla ilgili olarak Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Twitter hesabından 25 Haziran 2020 tarihinde yapılan ve daha sonra kaldırılan açıklamada “Eğitime %100 destek projesi kapsamında ilimiz Çiğiltepe Ortaokulu’na yaptığı bağışlar için Turhan Polat Eğitim Vakfı’na teşekkür eder, yeni ismiyle Turhan Polat Ortaokulumuza hayırlı bir eğitim öğretim süreci dileriz” denilmiştir. Bu açıklamadan bile okulun isminin değiştirilmesi işleminin, okula bağış yapan Turhan Polat Eğitim Vakfı ile ilgili kurum arasındaki bir anlaşma veya işleme dayandığı anlaşılmaktadır. Millî Eğitim Vakfı’nın ne Turhan Polat Eğitim Vakfı ile ne de haberde adı geçen olayla hiçbir bağlantısı ve ilgisi yoktur.


Büyük Önder ve Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurucu irade olarak temellerini attığı ve “Çağdaş uygarlık seviyesinin üstünde lider ülke olmak” millî vizyonuyla yön verdiği Millî eğitimimizin geliştirilmesine katkı sunma faaliyetlerini bağışçılarının desteğiyle 39 yıldır sürdüren ve bu kapsamda ülkemizin en güvenilir sivil toplum kuruluşlarından biri olarak milletimizden artan bir teveccüh gören Millî Eğitim Vakfı’nın adının, gerçeklere aykırı bir şekilde bir haberde geçmesi gerek vakfımızı gerekse on yıllardır vakfımıza gönül veren değerli bağışçılarımızı derinden üzmüştür. Kurulduğu günden bu yana Vakfımızın amacı, Büyük Önder Atatürk’ün ilkelerinin yılmaz bekçileri olan milyonlarca gencin nitelikli eğitim alarak yetişmesine ve ülkemizin gelişmesine katkıda bulunmaktır.


Haberde geçen okul isminin değiştirilmesi olayı ile vakfımızın herhangi bir ilgisinin bulunmadığını, Millî Eğitim Vakfı olarak söz konusu haberlerle ilgili gerekli tüm yasal yollara başvurulacağını kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız.

 

MİLLÎ EĞİTİM VAKFI

Devamını Oku

Saygıdeğer Veliler,
Sevgili Gençler,

Bugün, Mustafa Kemal’in Samsun’da tutuşturduğu meşalenin, Anadolu’da elden ele, gönülden gönülle dolaşarak yayılmaya başladığı o kutlu günün 101. yıldönümü. Hepinizi, o gün Anadolu’nun vatansever insanlarını içtenlikle selamlayan Atatürk’ün taşıdığı duygularla selamlıyorum.


“Sizler yeni Türkiye’nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler asla ve asla yorulmazlar ” diyor, Atatürk. Bu nedenle 19 Mayıs, gençlik; gençlik ise gelecek demektir. Türk genci, Türk İstiklali ve Türk Cumhuriyeti’nin yılmaz bekçisi, yarınlarımızın en büyük güvencesidir.

Sevgili gençler,
Siz Türk’e istiklâl aşkını veren, Kara Fatmaların, Nene Hatunların, Yalnız Efelerin; Siz “Ya istiklal ya ölüm diyen: Antepli Şahinlerin, Sütçü İmamların, Hasan Tahsinlerin, Seyit Onbaşıların; Siz tarihi tarih yapan Barbarosların, Ulubatlı Hasanların, Yavuzların, Atatürklerin soyundansınız. Binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde, büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, en başta gelen görev ve sorumluluğunuz olmalıdır.

Temeli 19 Mayıs’ta Mustafa Kemal Atatürk tarafından atılan “milli egemenlik” ilkesi ile, birliğimiz ve bütünlüğümüz sağlanmış, çarenin ancak millette olduğu tescillenmiştir. Bugün de vazgeçilmez güç kaynağımız olan Millî egemenliğin sonsuza dek yaşatılması için hepimize ve özellikle de Atatürk’ün 19 Mayıs’ı armağan ettiği siz gençlere büyük görevler düşmektedir.

Unutmayın ki; sizler, Atatürk’ün eserlerinin temel taşısınız. Unutmayın ki; bayrağımız, rengini, siz asil Türk evlatlarının damarlarındaki asil kandan almaktadır.
Ve unutmayın ki; ülkemizi Büyük Önder Atatürk’ün gösterdiği “Muassır medeniyetler seviyesinin üstünde lider ülke” yapmak millî vizyonu ancak ve ancak sizlerin gayret ve isteğiyle mümkün olabilir.

Sözde değil, bu özde duygularla, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını ve bu vatan için canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyor, hepinizin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutluyor, milletimize sağlık, huzur, güven, başarı ve mutluluklar diliyorum.

A.Remzi SEZGİN

Millî Eğitim Vakfı 

Yönetim Kurulu Başkanı

Devamını Oku

Vakıf okuldur, yurttur. Eğitime ulaşamayanı ulaştırmaktır. Merhamet toprağında medeniyetimizin değerleriyle köklenip büyüyen vakıflarımız, aziz milletimizden aldığı güçle, dün olduğu gibi bugün ve yarın da eserleriyle yaşayacaktır.

Vakıf Haftası kutlu olsun

Devamını Oku

Millî birlik ve beraberliğimizin kenetlenmiş ifadesi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 100. Yılında Millî egemenliğin kayıtsız şartsız Türk Milleti’nin kaderine işlendiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı kutluyor, başta Cumhuriyetimizin mimarı, milletimizin hamisi, büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere hür, bağımsız ve çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması ve cumhuriyetimizin kazanımlarının korunması için kanlarını, canlarını feda eden tüm şehit ve gazilerimizi bir kez daha sevgi, saygı ve minnetle anıyoruz. En kıymetli varlıklarımız olan çocuklarımızın bayramını, sağlığın, sevginin, kardeşliğin, hoşgörünün ve barışın hâkim olduğu bir dünyada el ele yaşamak ümidiyle en içten dileklerimizle kutluyoruz.

Devamını Oku

Saygıdeğer Veliler,

Sevgili Çocuklar,

 

Özgürlük, tüm canlılar için, çok değerli ve vazgeçilmez bir kavramdır. Öyle bir kavramdır ki, gerektiğinde uğruna her şey feda edilir. Çocuklar ise, yeryüzündeki en değerli varlıklardır. Toplumların ve dünyanın geleceği, aydınlık yüzüdür.  Özgürlük ve egemenlik uğruna canını hiçe saymış, vatan toprağını tüm değerlerden üstün tutmuş bir milletin evlatları olan bizler, Millî Egemenlik meşalesinin parladığı bu günü, 23 Nisanlarda “Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” olarak her yıl gururla ve coşkuyla kutluyoruz.

Millî birlik ve beraberliğimizin kenetlenmiş ifadesini temsil eden Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 100. yılını kutlayacağımız bu 23 Nisan, tüm insanlığı tehdit eden küresel COVID-19 salgınıyla mücadele ettiğimiz, hem kendimizi hem de toplum sağlığını korumak için evlerimizde kaldığımız günlere denk gelmiş olsa da; 23 Nisan’ın coşku ve neşesini ailemizle, evlerimizde en güzel şekilde yaşayarak kutlayacağız.

23 Nisan'a kadar bayram sevincini anlatan resimler çizip pencerelerimize, Türk Bayraklarımızın yanına asacağız, evlerimizi bu önemli bayrama yakışır şekilde süsleyeceğiz ve saat tam 21:00’de tüm ülkemizde balkon ve pencerelerde okunacak İstiklâl Marşımıza en güçlü sesimizle eşlik ederek bu mutluluğu, neşeyle, sevgiyle ve coşkuyla evlerimizden tüm dünyaya duyuracağız.

Göz bebeklerimiz, Sevgili çocuklarımız;

Atatürk’ün sizlere olan şu hitabını hiç unutmayın. “Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı, bir mutluluk parıltısısınız! Memleketi asıl aydınlığa boğacak sizsiniz. Kendinizin ne kadar mühim, kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şeyler bekliyoruz.” Sizler de Atatürk sevgisini yüreğinizden, inkılaplarını kafanızdan hiç silmeyin. Lâik ve demokratik Türkiye Cumhuriyetinin yolu çağdaş, aydınlık ve yüce bir yoldur. Bu meşaleyi siz taşıyacaksınız, ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne sizler çıkaracaksınız. Büyük Önder ve Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından sizlere emanet edilen Türkiye Cumhuriyeti’ne sahip çıkmak demek, Atatürk İlke ve İnkılaplarına sahip çıkmak demektir. Cumhuriyetin değerlerine sahip çıkmak demektir. Ve aynı zamanda bu cennet vatanı günümüzde ve gelecekte dengeleri kendi lehine değiştirebilen güçlü bir konuma getirmek demektir. Emanete sahip çıkmak demek, eğitim-öğretim, bilim-teknik, tıp, spor gibi tüm alanlarda uluslararası çapta başarılar elde ederek “Çağdaş medeniyetler seviyesinin de üstünde lider ülke olmak” demektir. Bütün bu alanlarda en iyisini başaracağınıza inancımız tamdır.

Yarının güçlü Türkiye’sinin yapıcı yöneticileri olan siz sevgili çocukların bayramını kutluyor, Millî egemenliğimizin en kudretli temsili olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ve Türk Milletinin sonsuza kadar bu kutlu topraklar üzerinde güçlenerek var olacağı inancıyla, gözlerinizden öpüyorum.

 

A.Remzi Sezgin

Millî Eğitim Vakfı

Yönetim Kurulu Başkanı

Devamını Oku