İhsan Özçukurlu'nun 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

Değerli öğretmenlerim,

Büyük Önder Atatürk’ün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul buyurdukları 24 Kasım 1928’den bu yana 89 yıl geçti. 24 Kasımın öğretmenler günü olarak kutlanışının da 36’ncı yıldönümü. Bugünün öğretmenler günü olarak kutlanmasını kararlaştıran ve birlikte çalışma fırsatı bulduğum o günkü Milli Eğitim Bakanımız Hasan Sağlam Paşayı saygıyla anıyorum.

Başöğretmen ATATÜRK “Benim asıl anlatılacak yanım öğretmenliğimdir; topluma, milletime öğretmenlik yapabiliyorsam, beni onunla anın” sözü de mesleğinizin değerini, önemini ve sorumluluğunu en güzel bir şekilde ortaya koymaktadır.

Türk Millî Eğitim Sisteminin odak noktası sizsiniz. Ülkemizin geleceğini hazırlayan, ailede ilk taslağı verilmeye çalışan kültürel kimliğin profilini çizen tek görevli olan mimar; bunu işleyen ve yapan insan mühendisi de sizsiniz. Bunun için göreviniz kutsaldır. Çünkü en seçkin ve yüce varlık olan insanın yavrusunu, gencini; kendi kültürünün özü ve temeli olan millî ve manevî değerlerimiz, inançlarımız ve insanlığın ortak ideallerine göre yetiştiriyor ve yönlendiriyorsunuz.

Çocuklarımız, önce iyi bir insan ve iyi bir vatandaş olmayı sizden öğrenmektedir. Ailesi dışında örnek aldığı ilk model sizsiniz. Çocuklarımıza amaç ve yön veren, toplumun bir üyesi olma bilincini ve sorumluluk duygusunu aşılayan da sizlersiniz.

Sizler ömrünüz boyunca, iyilik, doğruluk ve sorumluluk içinde, insana ve topluma amaç ve yön veren rehberlerden en önde gelenisiniz.

Bunun için, mesleğiniz, hem çok zor ve sorumlu, hem de çok kutsal ve onurlu. Çünkü hem insan olarak kendi kendiniz olacak şekilde davranmak ve yaşamak hem de, mesleğiniz gereği, çocuğa ve çevreye ve topluma “örnek insan modeli” olma yükümlülüğünüzden dolayı istediğiniz gibi yaşamak ve davranmakta kısıtlı ve sınırlısınız.

Eğitimcilik dünyanın en kutsal ve buna karşın en büyük sorumluluk taşıyan, en güçlü mesleğidir. Bunun bilincinde olmayan, öğretmenini ihmal eden toplumlar zayıf ve güçsüz kalmayı kabul etmiş demektir.

Sizi yüceltmek ise, insanı ve toplumu yüceltmektir.

Sizi sevmek insanlığı, bayrağı, bağımsızlığı, özgürlük ve demokrasiyi sevmektir. Öğretmenimize hizmet etmek, insanlığa hizmet etmektir. Sizi yüceltmek ise, insanı ve toplumu yüceltmektir. Bu gerçeği anlayabilen, görebilen öğretmenine ve eğitime değer veren bir toplum, bu gününü mutlu ve huzurlu; geleceğini ümitli ve güvenli kılmış demektir. Milli Eğitim Vakıf olarak tüm eğitim kurumlarımızda gerçekleştirmek istediğimiz temel ülkümüz eğitimi ve öğretmeni yüceltmektir.

Yurdumuzun her köşesinde bayrağımızı, istiklal marşımızla dalgalandıran tüm öğretmenlerimizin ve emeklilerimizin öğretmenler gününü en iyi dileklerimle kutluyor. Aramızdan ebediyen ayrılan öğretmenlerimize de Allahtan rahmet diliyorum.

Hepinizin öğretmenler gününü kutluyorum.

 

İhsan ÖZÇUKURLU

Millî Eğitim Vakfı

Merkez Yönetim Kurulu Başkanı

Bizi Takip Edin!