You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun


  • 19-05-2022

Çok Değerli Okul Müdürleri ve Öğretmen Arkadaşlarım,

Çok Değerli Velilerimiz,

Çok Sevgili Öğrenciler,


Sizlerle,

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramının anlam ve önemine ilişkin bazı görüş ve düşüncelerimi paylaşmak istiyorum.

19 MAYIS’IN ANLAM VE ÖNEMİ:

19 Mayıs; dünya savaş tarihinde örneği görülmemiş, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün rehberliğinde başlatılan ve zaferle sonuçlanan kurtuluş Savaşı’nın başlangıç günüdür.

19 Mayıs; bütün umutların tükendiği, ekonomik bir çöküntünün yaşandığı ve birçok yönden imkansızların olduğu bir dönemde, yüce Türk Milletinin şanlı tarihinden aldığı güçle şaha kalktığı gündür.

19 Mayıs; Mustafa Kemal Atatürk’ün canından çok sevdiği “Türk milleti için bağımlı yaşamaktansa ölmek daha iyidir” diyerek bağımsızlık ve özgürlük mücadelemizin günüdür.

19 Mayıs; Türk Milletinin, esaret altında var olunmayacağını kutsal vatan topraklarımızın işgal edilmeyeceğini tüm dünyaya haykırdığı gündür.

19 Mayıs; Türk milletinin işgalden kurtulma, bağımsızlığına, özgürlüğüne kavuşmak için azim ve kararlığının yeni bir Türkiye Cumhuriyeti Devletini kurma hedefinin, Kurtuluş Savaşı Destanının başlangıç günü, inançlı, umutlu, cesaretli ilk adımıdır.

NEDEN ATATÜRK’Ü ANIYORUZ?

Çünkü Atatürk’ü,

Bütün dünyanın kabul ettiği bir lider olarak;Yüce Türk Milletine rehberlik ederek kutsal vatan topraklarımızı düşman işgalinden kurtardığı,

En büyük eserim dediği Türkiye Cumhuriyetini kurduğu,

Bir çağdaşlık projesi olan yeni Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin gerektirdiği inkılap ve ilkeleri uyguladığı,

Kısaca Türk devrimini gerçekleştirdiği için anıyoruz.

Atatürk’ü sadece anmak yetmez kurucu irade olarak o’nun inkılaplarını, ilkelerini; eğitim, sosyal, ekonomik, siyasal, bilim ve teknoloji, kültür ve hukuk alanlarına yönelik görüş ve düşüncelerini anlamak, bunları rehber edinmek, uyulmasını ve uygulanmasını sağlamak her yurttaşımızın ve gencimizin vazgeçilmez görevi olmalıdır.

Atatürk’ü anlamak hem zor, hem kolaydır. Atatürk’ü daha iyi anlamak için O’nun yurtiçi gezilerinde ve toplantılarındaki konuşmaları iyi incelemek, NUTUK adlı eserini iyi okumak gerekir.

Atatürk’ü anmak, anlamak, sevmek ve fikirlerini yaşatmak için yönetici ve öğretmenlerimizin, anne ve babaların, gençlerimizin, özetle her yurttaşımızın genel tarihi, Türk tarihini ve yakın dönem tarihi bilmesi, Atatürk’ün imkansız denilenleri teker teker nasıl başardığını görmeleri büyük önem taşımaktadır.

Akılcılığı, bilimi, gerçekçiliği ve çağdaşlığı her zaman ön planda tutan, gerçek yol göstericinin bilim olduğuna inanan Atatürk aramızdan ayrılalı bir asıra yakın bir zaman geçmesine rağmen, hala medeni dünyanın saygı duyduğu bir liderdir.

Vatanımızın düşman işgalinden kurtarıcısı, Cumhuriyetimizin kurucusu, eğitim tarım, sanayi, kültür, hukuk, siyasi, sosyal alanlara yönelik devrimleri uygulayan Atatürk; Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak ülkemizi çağdaş dünyanın onurlu, şerefli bir üye yapmayı başarmıştır.

Başardığı her şeyi canından çok sevdiği Türk milletine mal etmiştir.

TÜRK GENÇLİĞİNE VERDİĞİ ÖNEM

Atatürk’ü anlamak ve fikirlerini yaşatmak Atatürk’ü yaşatmaktır.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin sonsuza kadar yaşaması (bekası) ve Yüce Türk milletinin mutluluğu için bu görev; ülkemizi “çağdaş uygarlığın üstünde lider ülke olma” hedefine ulaştıracak nesilleri yetiştirecek eğitimcilerimizin ve “En büyük eserim” dediği Cumhuriyetimizin emanet ettiği geleceğimizin teminatı ve güvencesi siz değerli gençlerimizindir.

Sevgili Gençler;

Yüz binlerce şehit vererek, sıkıntılar ve yokluklar içinde çok büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanet edilmiştir.

Bu olmazsa olmaz, vazgeçilmez Cumhuriyetimizi ve değerlerini korumak geliştirerek gelecek nesillere devretmek en başta gelen görev ve sorumluluğunuzdur.

Çünkü Vatanımızın kurtarıcısı, Cumhuriyetimizin kurucusu ve ilke ve devrimlerin uygulayıcısı, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, “Sizler yeni Türkiye’nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz. Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler asla ve asla yorulmazlar” Cumhuriyeti biz kurduk.

Ve Gençliğe Hitabesi’nde yer alan sözleriyle Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk sizlere çok önemli ve kutsal bir görev vermektedir. 

Bunun farkında ve bilincinde olduğunuza bütün kalbimizle inanıyoruz.

ATATÜRK SPORA NEDEN ÖNEM VERMİŞTİR

Ülkemizin bekası, milletimizin mutluluğu için iyi bir yurttaş, iyi bir insan ve iyi bir üretici olarak sizden beklenen en çok önemli ve kutsal görevlerinizi yapabilmeniz sağlıklı olmanız, bunun için de spor yapmanız ve spora önem vermeniz gerekmektedir.

Atatürk Savaşın hemen ardından öncelikle Milli bir Spor politikası oluşturmaya önem vermiştir. Bu amaçla, öğretmen yetiştiren okullarda Beden Eğitimi Dersinin zorunlu ders haline getirilmesini, Türk sporunun geliştirilmesi için gerekli mevzuat düzenlemeleri, kurum ve kuruluşların oluşturulmasını sağlamıştır.

Atatürk şu veciz sözüyle “Her çeşit spor faaliyetlerini, Türk gençliğinin milli terbiyesinin ana unsurlarından saymak lazımdır” diyerek spora verdiği önemi ifade etmiştir.

Bu duygu ve düşüncelerle, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınızı kutlar, sizlere sevgi ve saygılarımı sunarım.

Bu vesileyle, Ulu Önder Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, Aziz vatanımız için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum. Ruhları şad, mekanları cennet olsun.

Sevgi ve saygılarımla.


Mehmet Temel 

Yönetim Kurulu Başkanı