Hizmetler ve Projeler

Projelerimiz:

 

Soma’nın Emanetleri, Bizim Evlatlarımız:

13 Mayıs 2014 tarihinde Soma’da yaşanan maden faciasında babalarını kaybeden ve eğitim-öğretim hayatına devam eden evlatlarımıza eğitim bursu verilmesi amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Genel Müdürlüğü ile imzaladığımız protokol uyarınca çocuklarımızın okul çağının başında üniversite eğitimlerinin sonuna kadar burs yardımının Vakfımızca yapılması karara bağlandı.

Bu kapsamda Soma faciasında babalarını kaybeden ilk ve ortaöğrenimine devam eden çocuklarımıza burs veriyoruz. Zor günlerde kenetlenmenin ve yardım eli uzatmanın binlerce yıllık kültürümüzün önemli bir parçası olduğuna inanıyor ve sizleri de bu önemli girişime destek olmaya davet ediyoruz.

Soma'nın Emanetleri, Bizim Evlatlarımız Bağış Hesapları

 

Millî Eğitim Vakfı, kuruluş amaçlarına uygun olarak Milli Eğitim Bakanlığı’nın ihtiyaç duyduğu çok sayıda tesisin yapım, donatım, onarım ve teçhizat projelerini gerçekleştirerek Bakanlık hizmetlerinde kullanılmak üzere bağışlamış bulunmaktadır. 
Vakfımızın kurulduğu günden bu yana millî eğitimimize yarattığı kaynak 2 Milyar TL’ye yaklaşmıştır.

 

Vakfımızın kuruluşundan bugüne gerçekleştirdiği önemli hizmetlerden bazıları:

 

Serebral Palsili (Beyin Felçli) çocuklarımızın eğitimi için Ankara’da 24 derslikli, fizyo-terapi üniteli, 480 öğrenci kapasiteli ve karma eğitim modeliyle hizmet veren modern bir ilköğretim okulu yaptırdık ve Milli Eğitim Bakanlığı’na devrettik.

 

 

İzmir’de 4 yıldızlı otel standartlarında Millî Eğitim Vakfı Öğretmenevini hizmete sunduk ve Düzce, Yalova, Sakarya ve Van Erciş’te depreme dayanıklı öğretmenevleri yaptırarak Milli Eğitim Bakanlığı’na devrettik.

 

Sekiz yıllık ilköğretim uygulamasına 2,5 Milyon TL katkıda bulunduk.

 

 

Türkiye genelinde 141 okul, 7 öğrenci yurdu, 5 öğretmenevi ve 2 öğretmen lokali yaptırdık.

 

 

2011 Van depreminde şehit olan 76 öğretmenimizin ailelerine ve ağır yaralanan 9 öğretmenimize toplam 850 Bin TL maddî yardımda bulunduk. Van Erçiş’te yaptırdığımız öğretmenevini 2014 yılında öğretmenlerimizin hizmetine sunulmasını sağladık.

 

 

400'ü aşkın öğretmenevinin yapım, onarım ve donatımına katkıda bulunduk.

 

 

Kayseri Nuh Naci Yazgan Üniversitesi'nde Orta Anadolu Bilim ve AR-GE Merkezinin yapımına katkıda bulunarak gençlerimizin hizmetine sunduk.

 

 

Öğretmen çocukları öncelikli olmak üzere 26.966 öğrenciye karşılıksız öğrenim yardımı yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. 

 

 

Bu kapsamda 16.613 ilk ve ortaöğretim, 8.524 yükseköğretim öğrencisine karşılıksız burs verdik. 

 

1.829 öğrencinin ise tüm masraflarını karşılayarak yatılı okullarda öğrenim görmelerini ve mezun olmalarını sağladık. Halen onlarca çocuğumuzu yatılı okutmaktayız.

 

 

Türkiye genelinde 2.500 dersliği 50.000 öğrenci sırası, 2500 öğretmen kürsüsü ve sandalyesi, 2.500 yazı tahtası ile donattık,

 

 

Çeşitli bölgelerdeki okullara bilgisayar laboratuvarları kurduk, müzik enstrümanları ve spor ekipmanları aldık, 10.000’den fazla Türk Bayrağını ve 300’e yakın Atatürk Büstünü okullarımıza armağan ettik, 

 

İhtiyaç sahibi başarılı öğrencilerimizin tatil yapmasını sağlayarak ödüllendirdik, onlar için sergiler,şenlikler, tiyatro gösterileri ve çocuk fuarları düzenledik.

 

 

Bingöl depreminde 35 öğrencisini enkaz altından kurtaran ve 36’ncı öğrencisini kurtarırken şehit olan öğretmenimiz Serkan Akyaz’ın azîz hatırasını yaşatmak adına Bingöl şehir merkezinde 16 derslikli, laboratuvarı ve spor salonu olan bir ilköğretim okulu yaptırdık, donattık ve okula kahraman öğretmenimizin ismini verdik.

 

Bu depremden sonra Hürriyet Gazetesi, ODTÜ, Yıldız Teknik ve Çukurova Üniversitelerin katkılarıyla ülke çapında “Okullarımız Yıkılmasın” kampanyasını yürüttük, kampanyaya maddî destek sağladık ve 16 ilde 130 okulun dayanıklılık sonuç raporlarını hazırlayıp Milli Eğitim Bakanlığı’na sunduk. 

 

 

Marmara depreminde hayatlarını kaybeden 179 öğretmen ve eğitim personelinin varislerine ve evleri yıkılan 1782 aileye maddî yardımda bulunduk. 50 bin öğrenciye kıyafet, ders araç ve gereçleri yardımı yaptık. Açtığımız aşevlerinde 3 ay süreyle 3 öğün sıcak yemek dağıtılmasını sağladık.

 

Bingöl depreminde hayatını kaybeden öğretmen ve öğrencilerin cenaze masraflarını karşılayıp, yaralananların tedavi giderlerini üstlendik.

 

 

 

Erzurum ve Kars depremlerinde zarar gören okulların onarımını sağlayıp, öğrencilerimizin ihtiyaçlarını karşıladık.

 

Şehit askerlerimizin, öğretmenlerimizin, güvenlik ve eğitim personelimizin çocuklarını Millî Eğitim Vakfı Koleji Özel Okullarında ücretsiz olarak ya da devlet yatılı okullarında her türlü masraflarını karşılayarak okuttuk ve okutmaya devam ediyoruz.

 

1992 yılında Bişkek’te Kız Meslek Lisesi yapımını sağladık.

 

Saraybosna Ulusal Kütüphanesi’nin yeniden inşaasına katkı sağladık.

 

Avrupa Eğitim Vakfı işbirliğiyle Uluslararası “Meslekî Eğitim ve İstihdam” Seminerini düzenledik. 

 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yurt çapında başlatılan ‘Okuma-Yazma Seferberliği’ne destek verdik.

 

 

Bu kutsal mesleğe ömürlerini adamış tüm öğretmenlerimize hissettiğimiz şükran ve minnet duygularının temsili olarak Ankara’da Milli Eğitim Bakanlığı’nın bahçesinde bulunan ‘Başöğretmen Anıtı’nı yaptırdık.

 

Hayırsever bağışcılarımız tarafından Vakfımıza bağışlanan 28 gayrimenkulü okul, yurt, sosyal tesis ve öğretmenevi yapımları için Milli Eğitim Bakanlığı’na tahsis ettik.

 

9,5 milyon öğrencimiz için diş bakımı setleri hazırlatarak, dağıtımını sağladık,

 

 

Vakfımız tarafından satın alınan veya çeşitli kişi ve kurumlarca Vakfımıza bağışlanan yüz binlerce kitabı ülkemizin dört bir yanında bulunan öğrencilerimize ulaştırdık.

 

Çocuklarımızın zihinsel gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla 5.000 satranç takımı yaptırdık ve dağıttık.
 

Bizi Takip Edin!