TÜM ÖĞRETMENLERİMİZİN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN

24.11.2015

Değerli öğretmenlerim,

 

Büyük Önder Atatürk’ün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul buyurdukları 24 Kasım 1928’den bu yana 87 yıl geçti. 24 Kasımın öğretmenler günü olarak kutlanışının da 34’üncü yıldönümü. Bugünün öğretmenler günü olarak kutlanmasını kararlaştıran ve birlikte çalışma onurunu yaşadığım o günkü Milli Eğitim Bakanımız Sayın Hasan Sağlam Paşayı saygıyla anıyorum.

Başöğretmen ATATÜRK “Benim asıl anlatılacak yanım öğretmenliğimdir; topluma, milletime öğretmenlik yapabiliyorsam, beni onunla anın” sözü de mesleğinizin değerini, önemini ve sorumluluğunu en güzel bir şekilde ortaya koymaktadır.

Türk Millî Eğitim Sisteminin odak noktası sizsiniz. Ülkemizin geleceğini hazırlayan, ailede ilk taslağı verilmeye çalışan kültürel kimliğin profilini çizen tek görevli olan mimar; bunu işleyen ve yapan insan mühendisi de sizsiniz. Bunun için göreviniz kutsaldır. Çünkü en seçkin ve yüce varlık olan insanın yavrusunu, gencini; kendi kültürünün özü ve temeli olan millî ve manevî değerlerimiz, inançlarımız ve insanlığın ortak ideallerine göre yetiştiriyor ve yönlendiriyorsunuz.

Çocuklarımız, önce iyi bir insan ve iyi bir vatandaş olmayı sizden öğrenmektedir. Ailesi dışında örnek aldığı ilk model sizsiniz. Çocuklarımıza amaç ve yön veren, toplumun bir üyesi olma bilincini ve sorumluluk duygusunu aşılayan da sizlersiniz.

Sizler ömrünüz boyunca, iyilik, doğruluk ve sorumluluk içinde, insana ve topluma amaç ve yön veren rehberlerden en önde gelenisiniz.

Bunun için, mesleğiniz, hem çok zor ve sorumlu, hem de çok kutsal ve onurlu. Çünkü hem insan olarak kendi kendiniz olacak şekilde davranmak ve yaşamak hem de mesleğiniz gereği, çocuğa ve çevreye ve topluma “örnek insan modeli” olma yükümlülüğünüzden dolayı istediğiniz gibi yaşamak ve davranmakta kısıtlı ve sınırlısınız.

Eğitimcilik dünyanın en kutsal ve buna karşın en büyük sorumluluk taşıyan, en güçlü mesleğidir. Bunun bilincinde olmayan, öğretmenini ihmal eden toplumlar zayıf ve güçsüz kalmayı kabul etmiş demektir.

Teknoloji ne denli gelişirse gelişsin eğitimde öğretmenin alternatifi yoktur, olamaz. Çünkü öğretmen; sadece bilgi yükü, sadece veri deposu değildir. O, bunların ötesinde sevgisi, saygısı, duygusu, içtenliği, tutumu, anlayışı ve davranışıyla çevresine örnek olan insandır. Gönüllerde sevgi çiçekleri açtıran, düşüncelerde hoşgörü kıvılcımı çaktıran kişidir öğretmen.

Sizi yüceltmek ise, insanı ve toplumu yüceltmektir.

Sizi sevmek insanlığı, bayrağı, bağımsızlığı, özgürlük ve demokrasiyi sevmektir. Öğretmenimize hizmet etmek, insanlığa hizmet etmektir. Sizi yüceltmek ise, insanı ve toplumu yüceltmektir. Bu gerçeği anlayabilen, görebilen öğretmenine ve eğitime değer veren bir toplum, bu gününü mutlu ve huzurlu; geleceğini ümitli ve güvenli kılmış demektir. Milli Eğitim Vakfı olarak tüm eğitim kurumlarımızda gerçekleştirmek istediğimiz temel ülkümüz eğitimi ve öğretmeni yüceltmektir.

Yurdumuzun her köşesinde bayrağımızı, istiklal marşımızla dalgalandıran tüm öğretmenlerimizin ve emeklilerimizin öğretmenler gününü en iyi dileklerimle kutluyor. Aramızdan ebediyete intikal eden öğretmenlerimize de Allahtan rahmet diliyorum.

Hepinizin öğretmenler gününü kutluyorum.

 

 

                    24 Kasım 2015

                                             

                 İhsan ÖZÇUKURLU

                  Millî Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı

Sayfa başına dön
Ana Sayfaya dön

© 2012 Milli Eğitim Vakfı. Tüm hakları saklıdır.